Abdülhak Hamit Tarhan Şiirleri

Abdülhak Hamit Tarhan

Kimdir :

Doğum Tarihi : 12/04/1937 (Yaş 85)
Doğum Yeri : İstanbul
Meslek : Şair, Oyun Yazarı, Diplomat

Abdülhak Hamit Tarhan (d. 2 Ocak 1852; Bebek, Beşiktaş – ö. 12 Nisan 1937, İstanbul), Türk şair, oyun yazarı, diplomat.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde ve Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk yıllarında eserler vermiş, modern edebiyatın doğuşunda etkin bir isimdir.

Abdülhak Hamit Tarhan, Köklü ve eski bir ulema ailesinin ferdi olarak dünyaya gelmiş, hayatının her döneminde yüksek mevkilerde bulunmuş, dünyanın birçok yerini görme fırsatı yakalamış, çağının büyük ve güçlü bir sanatçısı sayılmıştır. Tanzimatı, Birinci ve İkinci Meşrutiyetleri ve Cumhuriyeti gören; bu devirlerdeki Tanzimat, Edebiyat-ı Cedide, Milli Edebiyat ve Cumhuriyet devri edebiyatlarını yakından tanıyan sanatçı Türk edebiyatında Şair’i Azam (Büyük Şair) sıfatı ile anılır (Bu sıfatı ilk kez Süleyman Nazif kullandı).

Uzun seneler diplomat olarak hem doğu hem de batı ülkelerinde bulunması nedeniyle iki edebiyatı da tanımış olan Abdülhak Hamit Tarhan ; Türk şiirine batıdan yeni konular, serbest düşünce ve şekiller getirirken; batı yazarlarından etkilenerek yazdığı oyunlarla Türk tiyatrosuna felsefi düşünceyi sokmuştur. Türk edebiyatının en büyük eserlerinden birisi kabul edilen Makber’in şairidir. TBMM III., IV. ve V. dönemlerde İstanbul milletvekili olarak görev yapmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş :

Fotoğraf :

Abdülhak Hamit Tarhan

Şiirleri

5. Makber
7. Ziyaret

Reklam :