Bedri Rahmi Eyüboğlu Şiirleri

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Kimdir :

Doğum Tarihi : 01/01/1911 (Yaş 64)
Doğum Yeri : Giresun
Meslek : Şair, Yazar, Ressam

Bedri Rahmi Eyüboğlu (d. 1911, Görele, Giresun – (ö. 21 Eylül 1975, İstanbul), Türk ressam, yazar ve şairdir.

Güzel Sanatlar Akademisi’nde başlayıp Paris’te sürdürdüğü resim öğreniminin ardından yurda dönmüş ve yaşamı boyunca Güzel Sanatlar Akademisi’nde ders vermiştir. Yazma, gravür, seramik, heykel, vitray, mozaik, hat, serigrafi, litografi gibi birçok formlarda eserler üreten sanatçı, geleneksel süsleme ve halk el sanatlarında seçtiği motifleri yapıtlarında Batı’nın teknikleriyle birleştirerek kullandı.

Kardeşi Sabahattin Eyüboğlu’nun 12 Mart sürecinde gözaltına alınması onu çok etkiledi. 1970 yılında, yeniden toplumsal içeriği ağır basan resimler yaptı. 1972 yılında, 33´üncü Devlet Resim ve Heykel Sergisi´nde birincilik ödülü aldı.

Bedri Rahmi daha orta okulda şiire ilgi duymuştur. 1928’de Lise öğrencisiyken şiir yazmaya başladı. Bedri Rahmi Eyüboğlu şiirlerine, 1933’ten sonra Yeditepe, Ses, Güney, İnsan, Inkılapçı Gençlik ve Varlık dergilerinde yer verildi. 1941’den başlayarak çeşitli şiir kitapları yayımlandı.

Bedri Rahmi Eyüboğlu‘nun ölümünden bir yıl sonra Ankara’da “Yaşayan Bedri Rahmi” adıyla Bedri Rahmi adına bir sergi düzenlendi. Aynı yıl içerisinde İstanbul’da Güzel Sanatlar Akademisi’nde adına düzenlenen bir sergi ile anıldı.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş :

Fotoğraf :

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Şiirleri

2. Çakıl
7. Karadut
10. Üç Dil

Reklam :