Mahzuni Şerif Şiirleri

Mahzuni Şerif

Kimdir :

Doğum Tarihi : 17/11/1940 (Yaş 61)
Doğum Yeri : Kahramanmaraş
Meslek : Şair

Şerif Cırık veya tanınan adıyla Aşık Mahzuni Şerif (d. 17 Kasım 1940; Afşin, Kahramanmaraş – ö. 17 Mayıs 2002; Köln, Almanya), Türk halk ozanı.

Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’nin Berçenek Köyü’nde dünyaya geldi. 1955 yılında, sonradan Ankara’ya nakledilen Mersin Astsubay Okulu’na kaydoldu. 1960’ta eşi Suna’yı kaçırdı ve 6 ay köyünde kaldı. Bu sırada okulu Balıkesir’e nakledildi. Okul komutanının çabası ile yeniden okula dönen Aşık Mahzuni, 6 ay devamsızlık yaptığına ilişkin bir ihbar üzerine okuldan atılınca yeniden köyüne döndü. 1964 yılında ilk plağı ile müzik piyasasına girdi.

Türk halk müziği sanatçıları tarafından Mahzuni Şerif‘in söz ve besteleri sıklıkla kullanılmıştır. Araştırmacı Yazar Battal Pehlivan’ın Aşık Mahzuni Şerif’in yaşamı ve sanatı üzerine yaptığı incelemenin adı Dom Dom Kurşunu idi.

Mahzuni Şerif 2001 yılının başlarında rahatsızlanarak, kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle, JFK Hospital’da yoğun bakım altına alındı. Mayıs ayında taburcu edildi. 17 Mayıs 2002 tarihinde, evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Mahzuni Şerif 60’lı yaşlarında Almanya’nın Köln şehrinde vefat etti. Vefat ettiğinde, DGM’deki davası henüz sonuçlanmamıştı.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaş :

Fotoğraf :

Mahzuni Şerif

Reklam :